HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

HATAY DEVLET HASTANESİ ANJİYGORAFİ ÜNİTESİ BAŞARILI BİR OPERASYONLA GENÇ HASTAYA HAYAT VERDİ

Güncelleme Tarihi: 04/04/2018HATAY DEVLET HASTANESİ ANJİYGORAFİ ÜNİTESİ BAŞARILI BİR OPERASYONLA GENÇ HASTAYA HAYAT VERDİ

Antakya İlçesi Serinyol mahallesinde ikamet eden köy korucusu26 yaşındaki Mehmet Vurucu'a stent takıldı, tıkanan damar yolları açıldı  hayata yeniden gözlerini açtı.

1,5 saat öncesi başlayan göğüs ağrısı, ve çarpıntı şikayeti ile Hatay Devlet Hastanesi Acil Bölümüne Ambulansla getirilen 26 yaşındaki  Mehmet Vurucu'nun ilk yapılan değerlendirmede hastanın kalp krizi geçirdiği teşhisi konuldu. Hasta acil servisten alınarak hemen Anjio Ünitesine sevk edildi. Uzm. Dr. Barış Kavvasoğlu ve Uzm.Dr.Sefa Nuri Akdemir yönetiminde yapılan tetkik ve sonuçlar neticesinde (anjiosunda),  kalbi besleyen en önemli damarının tıkalı olduğu ve içinin pıhtı ile dolu olduğu tespit edildi, sonrasında hastaya hemen müdahale edilerek, özel bir kateter sistemi ile kalp damarının içindeki pıhtılar boşaltıldı, 3 adet gözle görülecek büyüklükte olan pıhtıların çıkartılma işleminden sonra pıhtı eritici ilaç,  kalp damarına verildi  ve stentleme işlemi yapıldı. İşlem sonrası hastanın göğüs ağrısı geçti ve kalp fonksiyonları tamamen normale döndü, 

Başarılı operasyonu gerçekleştiren; Anjiyografi Ünitesi sorumlu hekimi Uzm. Dr. Barış Kavvasoğlu ;  kalp krizi ve damar hastalıklarının erken yaşlarda ki bireylerde çok sık rastlanılan bir durum olmadığını" Genelde ileri yaş erkek hastalığı, 45-50 yaşlarda kriz beklenir. Hem genetik, hem hayatımızdaki beslenme değişiklikleri, sigara, beslenme gibi birçok faktör kalp kirizlerinde etkili olduğunu belirtti.

BESLENMEYE DİKKAT ETMEK LAZIM

Dr. Kavvasoğlu;  kalp krizi vakalarının beslenmeye bağlı olarak genç yaşlarda da görülmeye başladığını "Hastamız henüz 26 yaşında olmasına rağmen kalp krizi geçirdiği anda hastanemize başvurdu. Anında müdahale edildi ve şu anda kalp damarına stent takıldı,  riski atlatmış durumdayız. Klinik olarak tamamen iyi duruma getirildi. Burada dikkatini çekmek istedğim husus hastamızın yaşı;   Kalp krizinin yaşı  genç bireylere hatta çoçuklara kadar inmekte. Bu nedenle beslenmemize dikkat etmek gerekiyor. Düzensiz beslenmek, fastfood, ayakta beslenmeler, damar tıkanıklıklarına sebep olabiliyor. Bireylerin bu konularda çok daha fazla duyarlı olması gerekir." dedi.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Hatay Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi


200edfc9-7344-4aab-9e64-464f29e1c793.jpg