HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI STANT ETKİNLİĞİ

Güncelleme Tarihi: 06/11/2017

 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağış Haftası İlimizde de etkin, verimli ve halka ulaşabilen faaliyetlerle değerlendirilecektir. “Toprak Olmasın Can Olsun ”sloganı ile başlatmış olduğumuz bu faaliyetlerde amacımız halkımızın ve sağlık personelinin konu ile ilgili bilgi ve bilinç düzeyinde farkındalık yaratarak gönüllü bağış sayısını arttırmaktır. Bu kapsamda hafta süresince devam edecek etkinliklerimiz İl Sağlık Müdürlüğümüz Kamu Sağlığı Şubesi çalışanları tarafından Antakya eski müze önünde saat 10.00-16.00 saatleri arasında organ bağışı etkinlik standı kurularak başlamış oldu.

 Etkinlik standını ziyaret eden İl Sağlık Müdürümüz Dr. Ümit Mutlu TİRYAKİ, organ bağışı için müracaatta bulunan vatandaşlarımızı tebrik ederek, bırakacağımız en güzel miras, hayatta iken yapacağımız “organ bağışıdır ”dedi.

 Ülkemizde bugün itibari ile 59558, ilimizde ise 1696 kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmekte olup, Bakanlığımız 2017 yılı verilerine göre 21539 böbrek nakli, 2071 karaciğer nakli, 910 kalp nakli, 282 pankreas nakli, 59 akciğer nakli bekleyen hasta bulunmaktadır. Bazı hastalar ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aramaktadır. İlimizde bu zamana kadar 2827 organ bağışı yapılmış olup, 2017 yılında sadece 291 kişi Organ Bağışında bulunmuştur. Amacımız bu sayının daha da yükseltilerek organ ve doku nakli bekleyen hastalarımıza en kısa zamanda organ ve doku naklinin gerçekleştirilmesinin sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Tüm halkımızı daha duyarlı olmaya ve organ bağışı yapmaya davet ediyoruz.

 Organ Bağışı haftasının etkin ve verimli bir şekilde kutlanması için İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenecektir. 6 Kasım 2017 Pazartesi günü eski müze önünde 10:00-16:00 arasında, 8 Kasım 2017 Çarşamba günü Prime Mall  AVM’ de saat 10:00-16:00 arasında stant kurularak bilgilendirme yapılacaktır. Ayrıca bilboardlar, halkımızın görebileceği yerlere afiş ve pankart asılarak yerel radyo, yazılı ve görsel basında hafta ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Düzenlemiş olduğumuz bu etkinliklerde bütün vatandaşlarımızı bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

                                                                                                                                                                                                            Dr. Ümit Mutlu TİRYAKİ
                                                                                                                                                                                                                    İl Sağlık Müdürü


  • IMG_0598.JPG
  • IMG_0616.JPG
  • IMG_0603.JPG
  • IMG_9043.JPG
  • IMG_0597.JPG
  • IMG_9031.JPG