HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
HATAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

MEME SAĞLIĞI HAKKINDA

Güncelleme Tarihi: 17/10/2017

Gelişmiş ülkelerde, kadınların hekime başvurmalarının başlıca nedenlerinden biri, meme ile ilgili yakınmalardır. Hemen her kadının, tüm yaşamı boyunca memesi ile ilgili bir yakınması olur. Bu yakınmalar en çok memede bir sertlik fark edilmesi, ya da ağrı hissedilmesi şeklinde olur. Memede fark edilen sertliklerin, kitlelerin ve değişikliklerin büyük bir çoğunluğu kanser değildir. Fakat yine de uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir

Meme sağlığı denilince ilk akla meme kanseri gelmekle birlikte memenin kanser olmayan birçok hastalığı da vardır; memenin gelişme geriliği, infeksiyon gibi. Fakat memenin sağlık sorunlarının başında her zaman meme kanseri gelmektedir; çünkü meme kanseri aynı zamanda kadının kadınlık kimliğini de tehdit etmektedir.

    Meme Kanseri , süt bezleri ve kanallarını döşeyen hücrelerin kontrol dışı çoğalması ve tedavi edilmediği taktirde yakın ve uzak organlara yayılması sonucu oluşan bir hastalıktır.

MEMEDE MUAYENE BULGULARI

GÖZLEYEREK YAPILAN MUAYENE BULGULARI

 • Meme derisinde kalınlaşma, şişme, renk değişikliği : Meme derinin bir bölgesinde kızarıklık, kalınlaşma, portakal kabuğu gibi yer yer çekintilerin ortaya çıkması, kanserin ilk bulgusu olabiliyor. Meme derisinde böyle değişiklikler fark ediyorsanız, hekiminize danışmanızı öneriyoruz. :
 • Meme başında kalınlaşma, kızarıklık veya yara olması : Özellikle meme başı çevresinde ortaya çıkan kızarıklık, yara gibi değişiklikler memede bir kitle olmasa bile kanser bulgusu olabiliyor.
 • Memede veya meme başında içeri doğru çekinti olması :Bazı kadınlarda çocukluktan itibaren her iki meme başı da içe çekik olabiliyor. Bu, herhangi bir hastalık anlamına gelmiyor. Böyle durumlarda bebek emzirmek çoğu kez mümkün olmuyor. Bu gibi yapısal bozukluklar kozmetik amaçlı olarak, yani sadece görünüm açısından ameliyatla düzeltilebiliyor. Kanser açısından önemli olan, tek memenin başının son zamanlarda içeri çekilmesi. Böyle bir durumda mutlaka hekiminize başvurmanız gerekiyor
 • Meme Başından Gelen Akıntı :Memenin bir salgı bezi olması nedeni ile zaman zaman meme başından akıntı gelebilir. Çoğu zaman önemli olmamakla birlikte nadir de olsa bir kanser belirtisi olabilir; kanser düşünülen meme başı akıntıları genellikle tek taraflı ve şeffaf , kanlı akıntılardır.

MEMEDE MUAYENE BULGULARI

ELLE YAPILAN MUAYENE BULGULARI

 • Memede kitle : Kadınların büyük bir çoğunluğu, hayatlarının bir döneminde memelerinde bir sertlik fark ediyorlar. Böyle bir durumda akla ilk olarak kanser geliyor. Bu kitlelerin büyük bir kısmı iyi huylu tümörler. Bununla birlikte araştırılmaları gerekiyor.
 • Koltuk altında ele gelen bir kitle :Koltuk altında ele gelen bir kitle, birçok nedene bağlı olan bir lenf bezi büyümesi olabilir; fakat bazen meme kanserinin ilk bulgusu da olabilir. Bu nedenle eğer elinizde ve kolunuzda son zamanlarda bir İnfeksiyon geçirmediyseniz, bu kitlenin incelenmesi gerekiyor.

  Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan Meme kanseri ile mücadelede kadınların bilgilendirilip bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim ayında "Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri" kapsamında yurt genelinde ve ilimizde çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir.

  Meme kanseri ileri yaş hastalığı olmasına rağmen çok genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde de görülmekle beraber her 8 kadında 1 meme kanseri görülürken her 800 erkekte 1 meme kanseri görülmektedir.

  Meme kanseri ile mücadelede erken tanı için, kadınların meme kanserinin farkında olması (eğitim), kendi kendine meme muayenesi (ayda bir kez), klinik meme muayenesi (yılda bir kez hekim muayenesi) ve tarama mamografisi çekilmesi (iki yılda bir kez) gerekmektedir. Bu yöntemleri birbirinden ayırmak mümkün değildir. Kişilerin henüz hastalık belirti ortaya çıkmadan KETEM'e kayıtlı oldukları Aile Sağlığı Merkezi'ne başvurmaları ve kendilerine uygun tarama programlarına dahil olmaları çok önemlidir. Çünkü, kanserde erken teşhis hayat kurtarır.

  Ulusal Kanser Tarama Programı önerilerine göre ülkemizde uygulanan meme kanseri tarama protokolü :

 • 20 – 40 yaş arası ; Ayda bir KKMM ( Kendi Kendine Meme Muayenesi ) , 2 yılda bir KMM ( Klinik Meme Muayenesi )
 • 40 – 69 yaş arası ; Ayda bir KKMM , yılda bir KMM , 2 yılda bir Mamografi çekilmesi gerekmektedir.

          İlimizde ANTAKYA KETEM , İSKENDERUN KETEM ve KIRIKHAN KETEM olmak üzere 3 tane KETEM mevcuttur. Buralarda yaş gruplarına uygun olanlar taramalarını ÜCRETSİZ yaptırabilirler.

                                                                                                                                                                                                Dr.Nilüfer ELVEREN BULDUKLU
Antakya KETEM Sorumlu Hekimi