Hızlı Menü

1-7 ARALIK ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HAFTASI

 İl Sağlık Müdürlüğümüzün Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi bünyesinde kurulu İl Ambulans Servisine bağlı; konusunda özel eğitim almış ekipler tarafından hastalık ve yaralanma ve olağan dışı durumlarda, tam donanımlı ambulans, tıbbi araç ve gereç desteği ile olay yerinde, nakil sırasında sunulan acil sağlık ve ilkyardım hizmetleridir.  Acil Sağlık Hizmetleri ülkemizde en uç noktalara ulaşmıştır. Günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 Acil Çağrı Hattı’nın aranması halinde en kısa sürede ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmak hedefimizdir.


 İlimiz bünyesinde Acil Sağlık Hizmetleri; 45 Acil Sağlık Hizmeti İstasyonu, 66 Ambulans ve 650 eğitimli personelimizle 1.500.000( Bir Milyon Beş Yüz Bin) nüfusa hizmet etmekte olup, Acil Sağlık Hizmetleri kentsel alanda %94 oranla 10 dakikada, kırsal alanda %95 oranla 30 dakika da vakaya ulaşmaktadır. Komuta Kontrol Merkezimize ulaşan şuana kadar 80.000 (Seksen bin) olaya müdahale edilmiştir.


 Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarımız kapsamında Acil Sağlık Hizmetlerinin sunumunda ‘’112 Acil Çağrı Hattının Gereksiz Aranmasının Önlenmesi ve Trafikte Ambulansın Geçiş Önceliğine Özen Gösterilmesi’’ amacıyla hedeflenen toplumsal farkındalığın artırılması için Bakanlığımızca başlatılan’’112 Acil Sağlık Hizmetleri Yaşama Yol Ver’’ kampanyası ilimizde halen devam etmektedir.


 112 Acil Çağrı Hattı’na yapılan çağrıların yüzde 95’i asılsız olduğu, 112 Acil Çağrı Hattı’nın gereksiz meşgul edilmesinin zaman ve işgücü kaybına yol açtığını, daha önemlisi gerçek acil vakalara ulaşmakta sorun yaşanmakta olup, gerçek ihtiyacı olan vakalara zamanında müdahale gecikmektedir. Saniyelere hayat sığdıran ölüm ve yaşam arasındaki o ince çizgide görev yapan Doktoru, Paramediği, Acil tıp teknisyeni ve Sürücüsüyle bir bütün olarak halka kaliteli hizmet vermeyi kendine ilke edinen tüm çalışanlarımızın Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kutlu olsun.


Dr. Ümit Mutlu TİRYAKİ
İl Sağlık Müdürü
 
02.12.2016

Habere ait Diğer Fotoğraflar:

«Müdürlüğümüze Ait Tüm Haberleri Görmek İçin Tıklayınız

Müdürlüğümüz ile ilgili görüş, istek ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmak için tıklayınız